2014. március 10-én a Váci Egyházmegye Vidékfejlesztési Iroda, Szécsény városával karöltve rendezte meg idén első konferenciáját
“Lehetőségek a mezőgazdaságban 2014-től kezdődő programozási időszakban” címmel.
A konferenciának a híres Kubinyi Ferenc múzeum adott otthont, ahol a program délelőtt 10 órától kezdődött.
A rendezvényre polgármesterek, gazdálkodók és más érdeklődők jöttek, körülbelül 60-65 fő. A sajtó részéről képviseltette magát a helyi és az egyházmegyei tv, a mente.hu, valamint az írott helyi sajtó szerkesztősége. A megnyitó előtt, illetőleg az előadás szünetében interjúk készültek, melyeket a sajtó majd publikálni fog.
Dr. Beer Miklós püspök úr nyitotta meg a konferenciát, melyen többek közt elhangzott, hogy a kisgazdaságok, termelőpiacok erősödését kellene fejleszteni, a társadalom összefogása a legszükségesebb, ami ahhoz kell, hogy eredményes legyen a létrehozandó „termék”. A hit szerepe is nagyon fontos mindezekhez, Isten adjon erőt az elvégzendő munkához.
A megnyitót követően egy filmet láthattak a résztvevők, mely Szécsény városát mutatta be. A mostani helyzetet (gazdasági, mezőgazdasági szempontokat kiemelve) röviden ismertette Stayer László polgármester úr és dr. Bagó József jegyző úr.
Szécsény városa mezőgazdaságra épült, sajnos ez manapság már nem mondható el a városról, ezen javítani kellene! – hangsúlyozta a Jegyző Úr. A fellendülés alapja lehetne a gépesítés, az öntözés fejlesztése, hogy többet ki lehessen hozni a területek adottságaiból, erre a termésátlag növelése érdekében lenne szükség. Kiskerti és állattenyésztési projektekről is szót ejtett.
Előadását a Megújuló Hangya 2010 szövetkezetről folytatta. Közös ügyek előrevitelét tűzi ki. Maga a szövetkezet szó nem hangzik túlságosan jól, hiszen a múlt rendszerből maradt meg és arra asszociáló. Így nem könnyű a társadalmat ráébreszteni, hogy a manapság szövetkezetet jelentő szó az merőben más, mint az elődje.
A jó minőségű élelmiszerre – magyar élelmiszerre – a világon mindenütt szükség van.
Rohály Gábor Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesület Elnöke (a kép közepén) és Kükedi Zsolt (bal oldalt) titkár a természetvédelem, a környezetvédelem és a teremtett világ megvédése köré építette fel előadását. A világon a fosszilis energiahordozókat az 1900-as évek elejétől használjuk fel – amit a föld évmilliók alatt halmozott fel – és ez a folyamat a egyre gyorsabb. Ennek a törekvésnek már számos kézzel fogható jele van. A természet megóvásának, fenntartásának és a jövő generációi számára történő átadása – minél szebb, jobb állapotban.
Ezt el lehet érni:
– fogyasztás korlátozásával
– helyi részleges önellátás
– közösségünk megerősítése
Egy református helyi gazdaság fejlesztési példát hozott, hogy kicsiben létre lehet hozni azokat a eszközöket, termékeket melyek nagyüzemi körülmények között jönnek létre. A méztermelés adta, adja a lendületet a kis falunak, amely nagyon jó példa, hogy mindent el lehet érni összefogással és „nem kell elkenődni, hogy milyen nehéz helyzetben vagyunk”
Visnyeszéplakon a semmiből létrehoztak egy kis falut. A kézzel fogható példák: napkollektoros zuhanyzó, illetve napenergiával működő gyümölcsaszaló. Már a kezdetektől az ember feladatot kapott: „Az Úristen vette az embert és Éden kertjébe helyezte, hogy művelje és őrizze.” – Most is igaz!
Hogyan lehet jobbá tenni a környezetüket? – gondolkozzanak el. Mit lehet tenni, hogy valamit visszahozzunk?, Ki lesz aki ezt megteszi? Önök is lehetnek kiinduló pontok! – hívta fel a figyelmét a hallgatóságnak.
Prof. Dr. Dinya László (kép jobb oldalon) Megújuló – 2010 Hangya Szövetkezet stratégiai alelnökének előadása következett, melyen az előtte szólókhoz hasonlóan az összefogásra hívta fel a figyelmet. Deák Ferenctől idézett: „nem az a boldog ország ahol sok a gazdag, hanem az ahol kevés a szegény magyar” – és ez az idézet jellemzi a munkáját – emelte ki a professzor úr. Összefogás nélkül nem lehet előre haladni, nem tud a vidék versenyképes lenni.
Ezzel összefüggésben előadását három fő gondolat köré építette:
– fenntartható vidékfejlesztés
– termesztők, termelők
– hálózatépítés
Az egyes gondolatok külön – külön nem állnak meg, vidékfejlesztés csakis hálózatépítéssel és termesztők, termelők bevonásával lehetséges! Ezt kell felismerni, és fejleszteni – utalva a mostani helyzetre is. Az élhető környezet a célkitűzés, mindezt úgy elérve, hogy hatékony és környezetbarát megoldásokkal elérve. A társadalmi tőke, természeti tőke, a humán tőke és a gazdasági tőke, együttese alkotja azt a lehetőséget, ami megteremtheti, hogy helyi kézben tudjanak maradni azok a javak, amik a vidéki élethez, a fejlődéshez kellenek. Ha ezek közül bármelyik hátrányosan befolyásolja a végkimenetelt (fejlődés), akkor nem fejlődhet olyan mértékben az adott település, amilyenben prognosztizálták – ezt egy példán keresztül mutatta be az alelnök úr.
Az előadás sorozatot Nógrád megye lehetőségei a 2014-2020-as időszakban címmel Bíró Anna MNVH (Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat) Nógrád megyei referens zárta, a helyzetkép ismertetése után a földek állapotát említette, melyek „nem a legjobbak a magyar viszonyokhoz képest”.
Az elmúlt EU-s költségvetési időszakban nem igazán tudtak élni a lehetőségekkel, a lehívható pénzek területén. A képzettség terén is vannak lemaradások, melyekre megoldást kell találni.
Erre megoldás lehet a mezőgazdaságra épülő képzések elindítása. A jövőben ezekkel a lehetőségekkel élni kell, kellene – hangsúlyozta, mert szinte csak ezekkel van remény a fejlődésre, fejlesztésre.
Kitért az állatok hiányára – bár vannak fejlesztések, melyek pozitív hatással lehetnek a településekre hosszú távon akár a megye fellendülésére. A ’90- es évek eleji viszonyokhoz képest a mai állatlétszámot, mezőgazdasági termékek számát tekintve a mostani helyzet siralmas állapotot mutat – összegezte Bíró Anna.
Az előadást Szécsény város polgármestere és Dr. Beer Miklós szavai zárták.
Érdekesek és aktuálisak voltak minden szempontból, és hasonló előadások, konferenciák pozitív hatással lehetnek a közös célok elérésében.
Köszönetünket fejezzük ki Szécsény városának, hogy e rendezvénynek otthont tudott nyújtani, és Püspök Atyának, aki vállalta ezt a küldetést.
Váci Egyházmegye Vidékfejlesztési Iroda
A konferenciáról készült videókat a Váci Egyházmegye Vidékfejlesztési Iroda youtube csatornáján tekinthetik meg.
Beer Miklós püspök atya interjúja:
https://www.youtube.com/watch?v=WzWrpzWCPRE&feature=youtu.be
Fieszl Csaba VEVI igazgató interjúja:
https://www.youtube.com/watch?v=KIkWMMTNAQY&feature=youtu.be